בשנים אחרונות, גובר השימוש באנרגיית השמש לצורך הפקת החשמל באמצעות הפאנלים הסולאריים הן בקרב גופים ציבוריים ועסקיים בעלי מבנים תעשייתיים, חקלאיים ומסחריים, והן אצל בעלי בתים פרטיים. הסיבות המרכזיות לשינוי לטובה במגמת הביקוש לפאנלים סולאריים נובעת מהגברת המודעות למשבר האקלים וכמובן גם מהוזלת עלויות ההתקנה ומשיפור יעילותם ואורך חייהם של מתקנים פוטו-וולטאיים כתוצאה מפיתוחים טכנולוגיים חדשניים.

אך מעבר לכל אלה, הגורם הראשי לעלייה בביקוש להתקנת מערכות סולאריות במגזר הפרטי הינו השינוי בתפיסת הכדאיות הכלכלית, וזאת מכיוון שלאחרונה הסדירה חברת החשמל תנאים חדשים לרכישת עודפי החשמל מצרכנים בעלי מתקנים סולאריים. תעריפים חדשים שנקבעו במסגרת ההסדר החדש הופכים כל השקעה בלוחות סולאריים למשתלמת כלכלית. על פי חישובים המבוססים על תעריפים חדשים, צרכנים אשר יתקינו פאנלים סולאריים בעתיד הקרוב, יחזירו את ההשקעה הנדרשת להתקנת המערכת תוך שנים ספורות. לאחר החזר ההשקעה, יהפכו פאנלים פוטו-וולטאיים להכנסה פאסיבית – באמצעות החזרים כספיים על פי תעריכים משתלמים, בהתאם להתחייבות של חברת החשמל, עבור הזרמת עודפי האנרגיה לרשת.

כמה זמן מחזיקים פנלים סולאריים

ואולם, רבים מבעלי הגגות המתאימים להתקנת פאנלים סולאריים ביתיים או מסחריים, עדיין מתלבטים, וזאת בשל אי בהירות בסוגיית תוחלת החיים של הלוחות הפוטו-וולטאיים. ובכן, באופן תאורטי, מערכות סולאריות אמורות לפעול באופן תקין וללא צורך בהחלפה כ-25 שנים. ואולם, בפרקטיקה, לשאלה בנוגע לתוחלת החיים של פאנלים סולאריים אין תשובה חד משמעית, וזאת בגלל שלוחות פוטו-וולטאיים עלולים להישחק או להתקלקל הרבה לפני תאריך התפוגה הרשמי.

סיבות לשחיקה של פאנלים סולאריים

לשחיקה של מערכות סולאריות יכולות להיות גורמים רבים. הסיבות הראשונות, המובנות מעליהן, הן תהליך ההתקנה הלקוי או האיכות הירודה של לוחות הסיליקון עוד בשלב הייצור.

תהליך ההתקנה של הלוחות חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים, במיוחד כאשר הגג שעליו יונחו הלוחות פגום או ישן. המטרה של ההתקנה הינה לאפשר ללוחות לספוג מקסימום אפשרי של קרני השמש. על כך, חשוב לזכור כי בדרך כלל, הכיוון האידיאלי להנחת הפאנלים הינו דרום. בנוסף, ההתקנה של הלוחות על הגג צריכה להיעשות בהתאם לשלל נתונים נוספים, כמו טווחי הטמפרטורות, זרימת האוויר, כמות פוטנציאלית של קרני השמש הפוגעים בקולטנים וכדומה.

על מנת להבטיח תפוקה גבוהה ועמידות לאורך הזמן של מערכת סולארית, מומלץ לבחור בלוחות ממותג וותיק ומוכר, בעל מוניטין מצוין. חשוב לבדוק את תנאי שירות הלקוחות של היצרן, לכל מקרה של צורך בתחזוקה ותיקונים.

ואולם, גם כאשר הלוחות הינם באיכות גבוהה וההתקנה נעשתה על ידי בעלי מקצוע מוסמכים על פי כל הנהלים הרלוונטיים, המערכת הסולארית עלולה להתקלקל או להפחית בייצור החשמל, מסיבות שונות, בין היתר בשל אי הקפדה על נהלי התחזוקה הנכונים. כך למשל, כל פסולת אורגנית, שלכת, לכלוך, פיח מכוניות וכדומה עלולים לסתום פתחים לקליטת קרני השמש וכתוצאה מכך לגרום להחלשת יכולת הייצור של החשמל בפאנלים.

תחזוקה של לוחות סולאריים

על מנת למנוע נזקים אלה, יש להקפיד תחזוקת מערכות סולאריות כמו על ניקוי הלוחות באופן קבוע בזמן המעבר בין העונות. בנוסף, מומלץ לעקוב אחר הנתונים של ייצור החשמל המוצגים באופן דיגיטאלי כדי לזהות סימני השחיקה. אם מופיעים סימנים כי התפוקה ירדה, יש לפנות למתקינים של המערכת כדי שיבצעו בדיקה קפדנית לזיהוי הסיבות האפשריות, כגון חוטי מתכת חשופים, רכיבים רופפים, סדקים בזכוכית מגן ועוד . וכמובן, מומלץ לאבחן את מראה הפאנלים בעין, ולנקות אותם כאשר מצטברים עליהם לכלוך, עלים או אבק.

תופעות קיצוניות של מזג אוויר עלולות לפגוע בלוחות פוטו-וולטאים ובמנגנונים החשמליים של מערכות סולאריות. כך, ציפוי הזכוכית האנטי-רפלקטיבית שמגן על הפאנלים עלול להינזק על ידי אבני ברד או ענפי עצים שהופלו על הגג במהלך סערה חזקה. על כך, מומלץ לבדוק את תקינות הפאנלים לאחר הופעת סערה, ברד, שלג או כל מזג אויר קיצוני אחר. יחד עם זאת, פגיעות הפאנלים בשל תופעות אקלים קיצוני נדירות יחסית, וזאת מכיוון שכיום רוב היצרנים מבצעים בדיקות קפדניות של הלוחות הסולאריים לחוזק ועמידות בפני כל מזג אוויר.

חשוב לציין, כי גם כאשר הפאנלים מתוחזקים היטב ולא חוו פגיעה מהותית על ידי מזג אוויר קיצוני, התפוקה של החשמל במערכת סולארית יורדת בהדרגה במהלך השנים, בשל שינויים כימיים אורגניים. תהליך זה נקרא קצב הפירוק. בלוחות סולאריים איכותיים, קצב הפירוק הטבעי הינו נמוך ביותר (ירידה בכ-0.3% מהתפוקה בשנה), ולכן כמעט ולא מורגש.

כתיבת תגובה