בשנים האחרונות מדינת ישראל הופכת למדינה ירוקה בעזרת מגוון דרכים שאותם אימצה לאורך השנים. אחת הדרכים הפופולאריות לקידום איכות הסביבה ולהפיכת מדינת ישראל לירוקה יותר היא שימוש בחשמל סולארי. את החשמל הסולארי מפיקים בעזרת התקנה של מערכת סולארית. אך למרות שהחשמל מופק מגג הבית, המדינה דורשת מיסים על הכנסות אלו.

לכן, כדי לעודד את ההתקנה ושימוש במערכת סולארית, החליטה המדינה כי, תחת קריטריונים מסוימים, בעלי מערכות סולאריות אשר מייצרים חשמל בעזרת המערכת, יהיו זכאים להטבות והקלות במס מטעם מס הכנסה. מכיוון שכיום בשוק קיימות מגוון של מערכות סולאריות, מס הכנסה יגבה ממערכות שונות מיסוי שונה בהתאם לגודל המערכת, כך גם לגבי הטבות מס. ההקלות וההטבות נועדו כדי לעזור מבחינה פיננסית בהוצאות הכרוכות ברכישת ובניית מערכת סולארית.

פטור ממס על מערכת סולארית ביתית

למערכת סולארית ביתית יש פטור מלא ממס בעד ההכנסות שהתקיימו כתוצאה משימוש במערכת הסולארית. הפטור חל רק כאשר המערכת עומדת במספר קריטריונים:

  • המערכת צריכה להיות מערכת פוטו-וולטאית.
  • היקף ייצור החשמל המקסימלי של המערכת יעמוד על סך של 22 קילוואט לשעה.
  • הגג עליו המערכת מותקנת יהיה לא יותר מ – 150 מ"ר. ניתן לעמוד בקריטריון גם אם בבעלותכם גג בהיקף של קרוב ל – 200 מ"ר אך דבר זה תלוי במבנה המערכת הסולארית שבבעלותכם (צפיפות הפאנלים הסולאריים והניצול המרבי שלהם).
  • ההכנסה של המערכת לא תעלה על 24,000 ₪ בשנה.
  • פטור מניהול פנקס חשבונות והגשת דוחות שנתיים.

מס הכנסה על מערכות סולאריות

הטבות מס על מערכת סולארית

  • בגגות של בניינים משותפים – מערכת סולארית אשר נמצאת בגג של בניין משותף תהיה פטורה מחובת ניהול פנקסי חשבונות והגשת דוחות שנתיים, כל עוד סכום ההכנסה של המערכת לא יעלה על 24,000 ₪.
  • הטבות מס למשכירים שטחים לטובת בניית מערכות סולאריות – בעלי שטחים שמטרתם היא למען בניית מערכות סולאריות לא יהיו פטורים ממס, אך יהיו זכאים להטבה של 10% מהמיסים אותם הם משלמים, בכפוף ובהתאם להכנסותיהם. עוד זכאים להטבה זו הם בעלי גגות מסחריים או גגות שהיקפם עולה על 150 מטרים רבועים.
  • הטבות מס לבעלי עסקים – בעלי עסקים אשר ברשותם מערכת סולארית מסחרית פטורים מחובת פתיחת תיק במע"מ ובמס הכנסה. בנוסף, רשות המיסים מאפשרת לעסקים בעלי מערכת סולארית פחת מואץ של 25% בשנה על ייצור החשמל, למשך ארבע שנים.

במידה והחלטתם למכור את החשמל שנוצר בעזרת המערכת הסולארית הביתית שלכם לכל אדם אחר, בעל רישיון ספק שירות חיוני, ההכנסה מהמכירה לא תעלה על 18,000 ₪. במידה וההכנסה תהיה גבוהה יותר, רשויות המיסים יקזזו את הסכום העודף.

כתיבת תגובה